آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / ۸ نكته براي افزايش اعتماد بنفس فرزندان

۸ نكته براي افزايش اعتماد بنفس فرزندان

نوجوانی مانند حالت اول صبح و قبل از روشن شئن هواست. زماني كه نه دیگر شب است و نه هنوزمي توان گفت صبح شده است به این وضعيت، زمان گرگ ومیش هم مي گويند .

وقتی فرزند شما به سن نوجوانی می‌رسد نسبت به خود و حالات و تغییراتی که در او بوجود می‌آید نا ایمن است و گاهی مثل یک کودک برخورد میکند و گاهی مثل یک بزرگسال  و این رفتارها و تغییرات بر روی اعتماد بنفس او تاثیر می‌گذارد.

برای کمک به نوجوان در چنین مقطع حساسی چه باید کرد؟

به عنوان پدر و مادر، شما کسی هستید که می‌توانید به شدت بر روی اعتمادبنفس فرزندتان تاثیر بگذارید و به او در افزایش اعتماد به نفس مثبت کمک کنید .نوجوان شما امروز هویت خود را چگونه شکل می‌دهد و فردا شریک زندگی خود را چگونه انتخاب می‌کند. بنابراین مهم است که پايه هاي استقرار اعتماد بنفس مثبت را در فرزندان‌مان محكم كنيم .

اعتماد بنفس چیست؟

این یک راز مهم و کلید موفقيت تمام انسانهاست . اعتمادبنفس بر اين موضوع دلالت دارد كه شما در مورد خودتان چگونه فکر می‌کنید .

و این بر نحوه عملکرد شما تاثیر می‌گذارد و شخصیت کلی  فرزندتان را شکل می‌دهد و به طور مستقیم بر میزان شادی او تاثیر می‌گذارد.

 

چرا اعتماد بنفس در نوجوان لازم است؟

اعتماد بنفس یک نوجوان را قادر می‌سازد تا با زندگی و چالشهای آن و حتی نارضایتی‌ها و پیشرفت‌ها و ضعف‌ها روبرو شود.

نوجوانی که اعتمادبنفس دارد  می‌تواند بر فشار همسالان و انتظارات آنها پیروز شود و می‌تواند اهدافش در زندگی را بدست بیاورد و میتواند روابط بهتری با دیگران داشته باشد و فردی باهوش و باذهن قوی باشد.

نقش والدین در افزایش اعتماد بنفس نوجوانان:

والدین مهمترین فرد در ایجاد اعتماد بنفس در نوجوانان هستند. پشتیبانی شما میتواند بر اعتماد بنفس نوجوان کمک کند تا بتواند این مسیر را طی کند.

اقدامات و کلمات شما تاثیر بیشتری بر نوجوان شما دارد. چگونگی احساس شما در مورد آنها به طور مستقیم بر اعتمادبنفس نوجوان‌تان تاثیر می‌گذارد.

نحوه برخورد شما با آنها تعیین می‌کند که دیگران چگونه باید با او برخورد کنند.

۸ نکته برای افزایش اعتماد بنفس نوجوانان:

نوجوانی جایی است که یک کودک به یک فرد بالغ تبدیل میشود . این فرایند حساسی است و والدین می‌توانند به افزایش اعتماد بنفس فرزندان‌شان کمک کنند. در اینجا ما چند راه حل ساده برای افزایش اعتماد بنفس فرزندان را عنوان می‌کنیم تا والدین با استفاده از آن بتوانند به اعتماد بنفس فرزندشان کمک کنند:

۱)احترام گذاشتن:

فراموش نکنید که فرزند شما دیگر کودک نیست پس با او مثل یک بزرگسال برخورد کنید و مانند بزرگسال به او احترام بگذارید.

. به نوجوان‌تان احترام بگذارید و او را تحقیر نکنید. هرگز نگران ترس نوجوان‌تان نباشید و مشکلات را برایشان ترسناک نشان ندهید.

۲)گاهی اوقات نوجوانتان را ستایش کنید:

شما باید نوجوان‌تان را ستایش کنید زمانی که فرزند شما کار خوبی انجام میدهد اور را ستایش کنید این کار باعث میشود تا اعتماد بنفس او افزایش پیدا کند و آنها را تشویق میکند که دفعه بعد کارها را بهتر انجام دهند همیشه احساس‌تان را بیان کنید و بگویید که چقدر به او افتخار می‌کنید.

۳) از انتقاد خودداري کنید:

سعی کنید تا آنجا که ممکن است انتقاد نکنید. انتقاد برای اعتماد بنفس فرزندتان مضر است. اگر کاری را که نوجوان‌تان انجام داده نپسندیده اید و ناراضی هستید سعی کنید با آرامش آن را بیان کنید و نظرتان را بگویید.

نوجوانان اغلب انتقاد را عاملی برای شرمساری میبینند.

۴)فعالیت‌های فوق برنامه خوبشان را تشویق کنید:

اجازه دهید نوجوان سرگرمیهای خود را دنبال کند. او راتشویق به شرکت در فعالیت‌های بیشتر کنید. برای نوجوان شما مهم است که در کاری که دوست دارد پیشرفت کند. فعالیت‌های فوق برنامه فرصت مناسبی است که نوجوان شما طعم موفقیت و شکست را بچشد و این بر اعتماد و روحیه فرزند شما تاثیر مثبت می‌گذارد .

۵) از دوستی هایشان حمایت کنید:

ما می‌دانیم که شما نمی‌توانید دوستان‌شان را انتخا ب کنید و انها را کنترل کنید بنابراین به دوستان‌شان احترام بگذارید و آنها را بپذیرید و به او آموزش دهید که باید درک متقابلی نسبت به دوستانش داشته باشد و ارزش خود را حفظ کند نوع دوستی بر میزان اعتماد بنفس او تاثیر می‌گذارد. بنابراین برایش تعریفی از دوستان خوب داشته باشید.

۶)تمرکز بر نقاط قوت:

به نوجوان خود آموزش دهید که بر نقاط قوتش تمرکز کند هرگز نوجوان خود را باهمسالان و دوستان و خواهر و برادر و عموزاده خود مقایسه نکنید.

نوجوان شما باید درک کند که هرکس نقاط ضعف و قوتی دارد و نوجوان خود را آموزش دهید که رقابت تنها با خود صحيح است و بهترین راه حل تمرکز بر روی نقاط قوت خودتان است.

۷) نوجوان‌تان را قوی کنید:

به نوجوان خود آموزش دهید زمانی كه کسي او را اذیت کرد سطح تحملش را بالا ببرد . نوجوان شما باید یاد بگیرد تا ظرفيتش را بالا ببرد و بدون اینکه عصبانی شود احساسات منفی را کنترل کند. او باید بداند که هیچ چیزی نمی‌تواند بر اعتماد بنفس او تاثیر بگذارد.

۸) حمایت والدین:

کوچکترین رفتار شما بر اعتمادبنفس فرزندتان تاثیر میگذارد نوجوان شما باید بداند که او برای همیشه در قلب شما خواهد بود و در هر شرايطی شما از او حمایت خواهید کرد. پشتیبانی شما باعث می‌شود تا نوجوان‌تان از اعتماد بنفس بیشتری برخوردار باشد و به فرزندتان این جسارت را می‌دهد تا بتواند اهدافش را دنبال کند. مسائل نوجوانان بخشی از روند رشد او است بنابر این صبور باشید وبه فرزندتان کمک کنید تا با موفقیت این مرحله را سپری کند.

 

براي اطلاعات بيشتر در مورد اعتماد بنفس مطالعه كتاب ” تكيه بر كوه درون ” را پيشنهاد مي كنيم :

کتاب ” تکیه بر کوه درون ” راهنمای والدین و نوجوانانی است که قصد تقویت اعتماد بنفس را دارند . مولف این کتاب جامعه شناس و محقق امور نوجوانان و یک مادر است که این کتاب را بر اساس مطالعات ، تحقیقات و تجربیات شخصی خود به رشته تحریر درآورده است و از این جهت در نوع خود کم نظیر است .

براي تهيه اين كتاب از منوي بالاي سايت محصولات سايت را ملاحظه نموده و آن را به سبد خريد خود بيفزاييد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =