آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / ۱۱ مهارت ضروری برای برای یادگیری نوجوانان
مهارت هاي نوجوانان

۱۱ مهارت ضروری برای برای یادگیری نوجوانان

زندگی به سرعت در حال گذار است. با یک چشم برهم زدن فرزندان ما بزرگ می‌شوند و زندگی شخصي خودشان را خواهند داشت. شما به عنوان والدین باید فرزندان‌تان را برای زندگی مستقل  در آینده آماده کنید.

سيستم آموزش و پرورش در مورد موضوعات مختلف مثل ریاضی،فیزیک،ادبيات و … به افراد  آموزش می‌دهد اما مهارتهای ضروری زندگی را چه كسي بايد به فرزندان ما آموزش دهد؟ همانطور که آموزش‌های مدرسه مفید است آموزش مهارتهای زندگی  نیز برای فرزندان ما از شستن لباسهای چرک تا نحوه درست ایستادن لازم و ضروری است.

شما به عنوان پدر و مادر فرزند نوجوان‌تان باید این مهارتها را به فرزندتان آموزش دهید.بدون داشتن مهارتهایی که در این صفحه ذکر میشود حتی فرزندان تحصیل‌کرده و به ظاهر موفق هم در زندگی خود در معرض خطر هستند.

گروه آموزشي و تحقيقاتي ” یک نوجوان” به شما کمک می‌کند تا بدانید چه مهارت‌هایی  ضروری است تا بتوانید به فرزندانتان در مورد یادگیری این مهارتها کمک کنید.

مهارتهای ضروری برای نوجوانان:

زندگی پر از فراز و نشیب است و اگر می‌خواهید فرزندانتان از پس زندگی‌شان برآیند سعی کنید مهارتهای زیر را به آنها را آموزش دهید:

۱)مهارتهای مالی یا بودجه بندی:

شاید پول مهمترین چیز در زندگی نباشد اما برای یک زندگی راحت حیاتی است. فرزندان ما باید مهارت‌های مدیریت درآمد و صرف هزینه،صرفه جویی را بياموزند.  به عبارت ساده شما باید نوجوان خود را با سواد مالی آشنا کنید.

مفاهیم مالي که می‌تواند به نوجوان کمک کند عبارتند از:

*هرنوجوان باید بداند که چگونه حساب بانکی باز کند،از دستگاه خودپرداز چگونه استفاده کند و چرا بايد رمز عابربانك را حفظ كند و فاش نسازد .

*در مورد كاركرد “چك ” اطلاعات داشته باشد و بداند که چگونه چک های بی محل او را در باتلاق بدهی قرار میدهد و عواقب آن چیست؟

*شیوه های صحیح سرمایه گذاری را بیاموزد و مهارتهای استفاده از پول را بداند.

*فرق بدهي خوب با بدهي بد را بداند در مورد خريدهايش ياد بگيرد كه احساسي عمل نكند .

*در مورد درآمد ،‌هزينه ،‌پس انداز و سرمايه گذاري اطلاعات داشته باشد .

*به او بگوييد پس انداز چيزي نيست كه بعد از پرداخت تمام هزينه ها  باقي مي‌ماند بلكه اول بايد مقداري از درآمدش را پس انداز كند و باقي آن را هزينه كند .

۲)آشپزی یا مهارت غذایی:

یکی از مهارتهای اولیه برای هر نوجوان چگونگی تهیه غذا و نحوه پخت آن است. مهارتهای زیر را به آنها آموزش دهید تا بتوانند در هر جای دنیا زنده بمانند:

*خرید مواد غذایی مهم است. یکی از مهارتهای مهم در اینجا این است که نوجوانان بتوانند مواد مختلف را بشناسند و فروشگاه های مرتبط با آن را شناسایی کنند.

*دانشی در مورد ظروف و کارد و چنگال و نحوه استفاده از آن را داشته باشند.

*توانایی تهیه غذای سالم با مواد موجود را داشته باشند. به نوجوان خود تهیه یک غذای ساده و لذیذ را یاد دهید.

*نگهداری مواد غذایی یکی از نکات مهم است که فرزند شما بداند هر یک از مواد غذایی به چه شکل باید نگهداری شوند تا از فاسد شدن آن چلوگیری کنند.

۳)مهارتهای تهیه لباس:

فرزندان شما وقتی که به سن نوجوانی می‌رسند از نظر پوشش دیگر تابع پدر و مادر نیستند و دوست دارند سبک خودشان را برای پوشش انتخاب کنند. و ممکن است تحت تاثیر الگوهای غلط قرار بگیرند .بنابراین شما به عنوان والدین باید در انتخاب لباس به فرزندتان و اینکه چه نوع لباسی نیاز به اطو دارد در مناسبتهای مختلف چه لباسی مناسب هست فرزندانتان را آشنا کنید. همین‌طور آنها را با نحوه اطو زدن لباس و شستشوی آن آشنا کنید.

۴)مراقبتهای شخصی:

مراقبتهای شخصی برای حفظ سلامتی و همچنین داشتن زندگی اجتماعی ضروری است. عادتهای سالم مانند مسواک زدن و حمام رفتن روزانه را آموزش دهید. مهم است که فرزند شما بداند که چگونه باید از پوست خود مراقبت کند. پسران باید بدانند که چگونه باید موهای صورتشان را به صورت بهداشتی کوتاه کنند.دختران باید بدانند در طول دوره قاعدگی خود چگونه بهداشت را رعایت کنند تا باعث بیماری های پوستی نشود.

۵)پاکیزگی و بهداشت:

به فرزندان خود تمیز و مرتب کردن خانه را آموزش دهید . آنها باید یاد بگیرند که چگونه باید گرد و خاک خانه را پاک کرد چگونه جارو بکشند . روش صحیح شستشوی توالت و حمام چگونه است و. نحوه تمیز کردن ظروف با دست یا با ماشین ظرفشویی را آموزش دهید.

۶)مراقبتهای شخصی و کمک‌های اولیه:

در میان نکات مهمی که نوجوان باید یاد بگیرد مراقبت از خود و سلامتی خودش است. این نکات رابایدبیاد داشته باشید:

*آگاهی از سلامت شخصی و داروهایی که بدون نسخه مفید هستند.

*بدانند که چه زمانی باید به دکتر بروند.

*هنگام بیماری چه غذاهایی مفید و چه غذاهایی مضر هستند

*آموزش دهید که در شرایط اضطراری با چه شماره ای باید تماس بگیرند . شماره های اورژانس را به آنها یاد دهید.

*کمکهای اوليه مثلا چگونگی پاک کردن زخم و پانسمان کردن را یاد دهید.

بهترین راه برای آموزش فرزندانتان این است که فرزندانتان را در انجام امور خانه مشارکت دهید

۷)مهارتها و رفتارهای اجتماعی:

آموزش مهارتهای اجتماعی برای فرزندان ضروری است ما نمی‌توانیم فرزندانمان را از اجتماع دور کنیم بنابراین باید مهارتهای اجتماعی را به آنها آموزش دهیم .چه رفتاری در کجا صحیح است. توسعه و حفظ  دوستی و مهارت انتخاب دوست و احترام به دیگران صرف نظر از اینکه چه فکری درباره آنها می‌کنید.

۸)چگونه با شکست مواجه شوید

شکست سخت است و دیدن شکست خوردن فرزندان سخت‌تر. سخت است که در حاشیه قرار بگیریم و شاهد شکست خوردن فرزندانمان باشیم . اما شکست پر از درسهای بزرگ است.

جسیکا لائی در کتاب “هدیه شکست” می‌گوید زمانی که والدین اشتباهات فرزند خود را تصحیح می‌کند شاید الان به او کمکی کرده باشد اما در نهایت باعث آسیب به او می‌شودزمانی که فرزندان ما در سنین پایین نحوه برخورد با شکست را نیاموزند در بزرگسالی نمی‌توانند در مقابل شکستهای زندگیشان قد علم کنند .

۹)چگونه پول خرج کنم:

خرید بنظر آسان می‌اید به یک فروشگاه بزرگ می‌رویم و هر آنچه را که نیاز داریم می‌خریم و فروشگاه را ترک می‌کبیم. اما برای مدیریت پول باید به اهمیت آن و نحوه صرفه جویی آن و نحوه خرج کردن آن بپردازیم. برای این کار لازم است گاهی در مورد اهمیت پول با فرزندانمان صحبت کنیم . والدین میتوانند با قرار دادن میزان ثابتی پول هفتگی به فرزندان آنها را با مدیریت خرج پول اشنا کنند.

۱۰) چگونگی مراقبت از خودرو شخصی:

شاید به نظر شما خنده دار باشد و بگویید اولا که آنها خودرویی ندارند و در ثانی به سن قانونی برای رانندگي نرسیده اند. اما باید بدانید که قبل از گرفتن گواهینامه خوب است که ياد بگيرند چطور پنچرگیری کنند ،كجا روغن خودرو را عوض کنند و برای ایمنی خودرو چه کار هایی را باید انجام دهند.

۱۱) نحوه استفاذه از وسایل حمل نقل عمومی:

همه فرزندان در شهر زندگی نمی‌کنند اما آنها باید یاد بگیرند که در مواقع ضروری می‌توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.به فرزندانتان کمک کنید تا بتوانند با این وسایل به مسیر خود ادامه دهند. حتی اگر احساس می‌کنید فرزندانتان به سنی رسیده اند که بتوانند به تنهایی از این وسایل استفاده کنند به آنها این اجازه را بدهید که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

 

5 دیدگاه

 1. سلام
  وبسایت جالب و خوبی دارید و مطالب فوق العاده ای دارید که ضروری هست هر پدر و مادری از انها اگاهی کامل داشته باشند

 2. سلام خانم دكتر
  من از سايت شما هميشه استفاده مي كنم يك پسر ۱۲ ساله دارم لطفا در مورد دوران بلوغ هم بنويسين

 3. درووود!!
  تنها سايتيه كه توي وب در زمينه نوجوان تخصصي مي نويسيه . زنده باشيد وبا قدرت ادامه بديد. ما منتظر مطالب جديد هستيم

 4. سلام
  دختر من با اينكه سيزده سالشه علاقه زيادي به ارايش داره .ما تو خونواده اصلا چنين چيزي نداريم .من كه مادرشم اينقد اراي شنمي كنم . اگه ممكنه راهنمايي كنيد چطور بايد برخورد كنم .
  تشكر از مطالب سايت شما .

 5. من خودم یک نوجوان هستم
  به نظرم مهارت هایی که گفتی رو باید حتما یاد بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =