آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / پاسخ ۵ سوال والدین در خصوص ترک عادتهای بد فرزندان
عادات بد
عادتهای بد

پاسخ ۵ سوال والدین در خصوص ترک عادتهای بد فرزندان

 عادت ها سلسله رفتارهایی را شامل می شوند که به ما کمک کنند تا کمتر بیندیشیم و فعالیت های روزانه مان را سریعا انجام دهیم.

جویدن ناخن ، مکیدن انگشت،جنجال به پا کردن و پرخاشگری از جمله عادات و اختلالات رفتاری هستند که غالبا  نوجوانان  برای کاهش استرس و عدم امنیت خویش بدانها متوسل می شوند.

لذت حاصله از انجام این رفتارها ، باعث می شود که فرزند شما  از آن ،به عنوان یک ابزار ایمنی بخش، در مواقع استرس و آشفتگی های فکری و درونی استفاده نماید و این روش ها به تدریج  تبدیل به عادت می شوند.

در این مقاله اعظم گلیوری کارشناس جامعه شناسی و مشاور امور نوجوانان به۵ سوال  عمده والدین در خصوص ترک عادت های بد فرزندان پاسخ می دهد :

 

۱ ) ازکجا بفهمم یک فعالیت جزء عادات بد  فرزندم است و یا بصورت موردی از او سر می زند ؟

بچه هایی که گرفتار عادات بد شده اند فرزندانی هستند  که اتفاقا با نظم خاصی زندگی می کنند، غذا می خورند، تفریح می کنند، بازی می کنند، حتی گاها این عادات تا سطحی عمیق تر از شخصیت طبیعی فرزند ریشه دوانیده و موجب بسیاری از مسائل اخلاقی همچون دروغگویی، غیبت ،عدم انجام به موقع تکالیف ، بی توجهی به وظایف روزانه ،  بداخلاقی و جنجال کردن و… می شود.

اگر فرزند شما بصورت ناخودآگاه فعلی را انجام دهد که دارای یکی از خصوصیات بالا باشد دچار عادت های منفی شده است و باید برای درمان آن اقدام کنید.

به عملی که آگاهانه صورت بگیرد در حالت عادی عادت گفته نمی شود.

عادتهای فرزندان
عادت بد

 

۲ ) اولین گام برای ترک عادت منفی فرزندان چیست ؟

اولین و مهمترین کار برای تغییر یک عادت ،خودآگاهی است . ابتدا باید عادت بد را به فرزند گوشزد کنید و او به آگاهی کاملی در مورد عادت نامناسبش برسد.

اگر فرزند شما  از عادت های آموخته شده  خود،بی اطلاع باشد انگیزه ای هم برای ترک این عادت ها نخواهد داشت و تمام تلاش شما برای از بین بردن آن بی اثر خواهد بود.

 

۳ )  آیا وضع مقررات در خانه تاثیری بر ترک عادتهای بد فرزند دارد ؟ 

بله  حتما تاثیر خواهد داشت به شرطی که  مقررات و محدودیت هایی را در محیط خانواده ایجاد کنید که قابلیت چشم پوشی و سهل انگاری از آن وجود نداشته باشد. درواقع، اگر قانونی در خانه وضع می کنید باید به آن متعهد باشید . برای مثال اگر انجام ندادن به موقع تکالیف محرومیتی مانند ندیدن برنامه مورد علاقه فرزندتان  را به دنبال دارد، حتما این قانون را اجرا کنید تا جدیت و محکم بودن این قانون برای او مشخص شود. اگر چند بار این عادت نادرست از فرزندتان سر زد و هر بار با محرمیت روبرو شد او به تدریج خواهد آموخت که باید این عادت ناپسند را کنار بگذارد.

عادت بد فرزندان

 

۴ ) آیا کنترل و نظارت فرزند در منزل و بیرون موجب بدبینی فرزند نسبت به والدین و تکرار  مخفیانه عادات بد نخواهد شد ؟

نظارت و کنترل روی تمام زوایای زندگی فرزندتان به معنای سختگیری و امر و نهی کردن مداوم او نیست. به صورت نامحسوس مراقب رفتارهای فرزندتان باشید.

برای مثال او با چه کسانی رابطه دوستی ایجاد می کند، وضعیت درسی اش در مدرسه چیست یا اگر فرزندتان دوره نوجوانی را پشت سر می گذارد آیا مشکوک به استفاده از سیگار هست یا نه ؟

به صورت غیرمستقیم به فرزندتان بفهمانید که شما مراقب همه اتفاق هایی که برایش می افتد، هستید.

وقتی فرزندان متوجه باشند که شما حواستان به همه چیز است کمتر به سمت عادت های بد یا رفتارهای نادرست روی خواهند آورد، اما یادتان باشد محیطی را در خانه به وجود نیاورید که فرزندتان از روی ترس کاری را انجام دهد.

عادتهای بد
عادت بد

 

۵ ) صحبت کردن با فرزند در خصوص رفتارهای بد و عادتهای نامناسبش چه تاثیری در بهبود و اصلاح  رفتار فرزند خواهد داشت ؟

یکی از کارهایی که روی تغییر رفتارها و عادت های بد فرزندتان تاثیر مثبتی می گذارد گفتمان با فرزند است. با فرزندتان همان طور که با یکی از دوستان یا همکارانتان صحبت می کنید به گفت و گو بپردازید.

 

یادتان باشد وظیفه شما به عنوان والدین عصرجدید این است که بتوانید عادتهای منفی فرزندتان را شناسایی نموده و عادتهای مثبت را جایگزین عادات منفی آنها کنید.

عادتها یک شبه به وجود نیامده اند که بخواهید یک شبه تغییرش دهید . مداومت داشته باشید. تمام عادتها قابل تغییرند.

2 دیدگاه

  1. جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !

  2. از سایت خوب تان ممنوم ! جالب بود !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =