آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / نقش دوست در دوران نوجواني

نقش دوست در دوران نوجواني

نقش دوستان و معاشرت با آنها در دوران نوجوانی در رشد و سلامت نوجوان تاثیر بسیاری دارد . بسیاری از خانواده ها از این موضوع که فرزندمان وقت زيادي را با دوستانش مي گذراند و دیگر مانند قبل با ما معاشرت ندارد نگران هستند . به اعتقاد اين والدين  دوستان  برای او عزیزترند و با آنها مدام مشغول تفریح و خنده است  و زماني كه به خانه مي آيد بي حوصله است ،‌داد و فریاد مي كند ،‌ايراد مي گيرد و یا اینکه به اتاقش میرود و فقط موقع صرف غذا بیرون می‌آید. چه میشود که فرزند نوجوان ما انقدر از دوستانش تاثیر پذیری دارد ما به عنوان والدین نگران این هستیم که دوستان خوبی  پیدا نکند و او را به راه هایی بکشانند که مورد پذیرش ما نیستند.

زمان  نوجوانی سنی است که فرزند نوجوان می‌خواهد خود را بشناسد ،  دوستان و همسالان نقش بسیار مهمی در شكل گيري اين خواسته دارند و می‌توانند در موفقیت و شکست فرزندان ما تاثیر داشته باشند پس این مهم است که دوستان خوبی داشته باشد .

این خودشناسی باعث میشود که فرزندان به سمت دوستان‌شان گرایش پیدا کنند زیرا نیازها و علایق مشترکی بین آنها وجود دارد که باعث میشود فرزند شما آنها را به خانواده ترجیح دهد. ولی به این  معنی نیست که فرزندان ما دیگر ما را دوست ندارند و به ما اهمیت نمی‌دهند و والدین دیگر نقشی در زندگی فرزندان ندارند .

طبق تئوری انتخاب  ما دوستانمان را همسرمان را و چیزهای مشابه را انتخاب میکنیم اما ما نمی‌توانیم پدر و مادرمان را انتخاب کنیم بنابراین هیچگاه والدین نقش و تاثیرشان در زندگی بچه ها کوتاه مدت نیست و همیشه شیوه تربیت شما در زندگی فرزندتان نقش دارد و این تا مدتها بعد از ازدواج هم باقی می‌ماند .

بنابراین شما به عنوان والدین نگران این نباشید که ممکن است فرزندمان ما را دوست نداشته باشد “موریس دبس” میگوید دوستی های دوران نوجوانی باعث تجاربی می‌شود که در توسعه شخصیت نوجوان نقش بسیار مهمی دارد.

دوستی های دوران نوجوانی بر اساس یک نیاز اجتماعی است و باعث ایجاد یک رابطه سازنده در دوران بزرگسالی میشود. این دوستی ها نقش عمده ای در اجتماعی شدن فرزندان‌مان ایفا می‌کند.  باتوجه به مطالبی که عنوان شد به نقش دوستان در رشد نوجوان اشاره می‌کنيم:

۱) ابراز وجود

یکی از نیازهایی که در سن نوجوانی فرد را به سمت دوستانش می‌کشاند این است که میخواهد خود را نشان دهد و هویت اجتماعی خود را در جامعه پیدا کند. زمانی که فرزند ما از جانب دوستانش مورد تایید قرار میگیرد بر اعتماد به نفس او تاثیر میگذارد . همینطور بر قدرت تصمیم گیری او نقش زیادی دارد . دوستی ها در ابتدا بسیار سطحی و ناپخته است اما به تدریج معقول تر میشود و این روند باعث پختگی فکری فرزندان‌مان میشود .

شاید دیده باشید که فرزندی نتواند در جمع سخن بگوید یا مقاله ای را که برای کنفرانس آماده کرده نتواند ارائه دهد فکر می‌کنید چه علتی باعث این اتفاق میشود اگر فرزندمان در جمع دوستانش بود و مورد تایید دوستانش قرار میگرفت از اعتماد بنفس کافی برخوردار می‌شدو می‌توانست در جمع و گروه‌های دیگر به راحتی ابراز وجود کند ترس از ابراز خود در بسیاری از موارد ناشی از فقدان یا ضعف معاشرت با دوستان در دوران کودکی و نوجوانی است.

نقش دوستان در ابراز خود تاثیرزیادی بر زندگی فرد می‌گذارد اینکه دوستانش در مورد او چه فکری می‌کنند در سن نوجوانی بسیار اهمیت دارد و فرد سعی میکند که رفتارهای درست را انجام دهد. همینطور در جمع دوستان می‌تواند احساساتش را بیان کند و این خود از بروز اختلالاتی مانند افسردگی جلوگیری میکند.

۲) تاثیر دوستان در تصمیم گیری نوجوان

دوران نوجوانی دوران آشفتگی فکر برای یک نوجوان است . تصمیمات آنی و لحظه ای از اثرات دوران نوجوانی میباشد. اضطراب و پرخاشگری نتیجه همین آشفتگی های نوجوان است نقش دوستان در تصمیم گیری فرزندان بسیار مهم است . ممکن است فرزند تصمیمی بگیرد که از طرف گروه دوستان مورد تایید قرار نگیرد و فرزند ما تصمیمش را عوض کند .

مدل مو و لباس نوجوان بیشتر تحت تاثیر دوستانش هست و والدین شاهد این هستند که فرزند آنها مدام در حال تغییر ظاهر خود می‌باشد . همینطور این تصمیمات در آینده آنها نیز نقش دارد .اينكه در چه رشته ای تحصيل كند وبرای آینده اش چه هدفی دارد نيزمي تواند از دوستان تاثير گرفته باشد .

۳) حس رقابت را در آنها رشد می‌دهد

نوجوان به نظر دوستان در مورد خودش بسیار اهمیت می‌دهد. این باعث شناخت عمیق تر نسبت به خودش می‌شود ، متوجه تفاوت بین خود و سایر دوستانش میشود و به نقاط قوت و ضعفش آشنایی پیدا میکند. گاهی با مقایسه خود با آنها باضعف‌هاي خودش آشنا شده و با توجه به حس جاه طلبی سعی در رقابت با آنها مي‌كند و نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت میکند.

بنابر این والدین می‌بینند که دوستان در سنین نوجوانی نقش مهمی را در آینده و سرنوشت فرزندان دارند بنابراین بياييد  فرزندانتان را تشویق به معاشرت با دوستان کنید، معیارهای انتخاب دوست را برای آنها مشخص کنید تا در چهارچوب همین معیارها دوستانشان را انتخاب کنند و  نوجوان خود را درک کنید تا بتوانید در کنار یکدیگر زندگی آرامی را سپری کنید و فرزندانتان این دوران را با موفقیت به پایان برسانند و شما به عنوان والدین به داشتن فرزندانی موفق افتخار کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =