آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / مغز نوجوان
عملکرد مغز نوجوان

مغز نوجوان

مغز نوجوان مانند جسم و بدنش در حال رشد و تغيير است . این تغییرات ،‌طرز فكر و رفتار آنها را تحت تاثیر قرار مي دهد  و شما به عنوان پدر و مادر دوست داريد كمك کنید تا فرزندتان مغز سالمی داشته باشد زيرا مغز فرمانده بدن است .

تغییرات مغز نوجوان (اصول اولیه)

در ابتدای نوجوانی مغز بچه ها رشد بسیار زیادی را تجربه می‌کند. با گذشت زمان مغز نوجوان به اندازه ۹۵ درصد مغز انسان بالغ میشود. اما مغز قبل از اینکه بتواند به عنوان یک مغز بالغ عمل کند نیاز به تغییرات زیادی دارد.

این تغییرات مغز در دوران نوجوانی به طور شدیدی ادامه می‌یابد و تا اواسط دهه ۲۰زندگي ادامه دارد.

برخی از تغییرات مغزی قبل از بلوغ اتفاق می‌افتد و برخی از این تغییرات به مدت طولانی ادامه می‌یابد. تغییر مغز بستگی به سن ،تجربه و تغییرات هورمونی در نوجوان دارد. بنابراین رشد مغز نوجوانان با یکدیگر متفاوت است . به عنوان مثال اگر فرزند شما بلوغ زودرس داشته باشد مي‌تواند به این معنی باشد که برخی تغییرات در مغز نوجوان شما آغاز شده است.

 

داخل مغز نوجوان چه خبره ؟

نوجوانی زمانِ رشد و توسعه در مغز نوجوان است.تغییر اصلی این است که ارتباطات بخش تفکر و پردازش مغز فرزند شما (به نام ماده خاکستری)دور زده و استفاده نمي شود  و اتصالات دیگر تقویت میشوند. این روش مغز برای کارامدشدن بر اساس اصل استفاده یا از دست دادن اتصالات مي باشد .

این پروسه هرس درقسمت پشت مغز آغاز میشود. بخش جلو مغز قسمت پیشانی آخرین قسمت ساخته شده مغز است و مسئول تصمیم گیری و توانایی فرزند شما در طراحی و فکر کردن در مورد پیامدهای اقدامات ،حل مشکلات و کنترل ضربان قلب است.تغییرات در این بخش تا بزرگسالی ادامه میابد.

قشر پیشانی مغز در حال رشد است و به خاطر همین برخی از رفتارها مانند تصمیم گیری و حل مشکلات را از  بزرگسالان كمك مي گيرند  و رفتارهایشان با احساسات و تحریک پذیری و رفتار غریزی همراه است.

آیا متوجه شده اید که گاهی اوقات تفکر و رفتار فرزند شما مانند یک انسان بالغ است اما در زمانهای دیگر رفتارهای احساسی و غیر منطقی دارند؟ این موارد نشان دهنده این هستند که مغز نوجوان در حال تغییر است و این تغییرات همچنان ادامه دارد.

ساخت مغزی سالم در نوجوان

محیطی که فرزند شما در آن رشد میکند در مغز فرزند شما و روی فکر و احساسات او تاثیر مي‌گذارد. به عنوان مثال فعالیت‌های مورد علاقه فرزند شما ممکن است در مغر او تبديل به يك عادت شود.

تاثیر زمان بر تغییرات مغز نوجوان

فکر کردن در مورد طیف وسيعی از فعالیتها و تجربیات فرزندان مانند: موسیقی،ورزش، مطالعه،زبان،بازی های ویدئویی به تغییرات مغز کمک میکند و فرزند را به سوی بزرگسالی هدایت میکند.

شما بخش مهمی از محیط فرزندتان هستید که بر مغز او تاثیر میگدارد . چگونگی رفتار شما با فرزندتان اهمیت زیادی دارد و تاثیر مهمی بر ایجاد مغز سالم در نوجوان شما دارد.

شما میتوانید این کارها را در جهت کمک به رشد مغز نوجوانتان انجام دهید:

*تشویق رفتار مثبت

*ترویج مهارتهای تفکری خوب

*کمک به نوجوان تا خواب خود را کنترل کند

 

رفتارهایی که به توسعه مغز نوجوان کمک می کند:

در حالی که مغز فرزند شما هنوز در حال رشد است نوجوان ممکن است:

*فعالیتهای خطرناکی را انتخاب کند

*احساسات قوی داشته باشد

*تصمیمات تکان دهنده ای را بگیرد

 

در اینجا چند نکته را برای تشویق رفتار خوب و تقویت اتصالات مغزی مثبت یادآوری می کنیم :

*اجازه دهید فرزند شما برخی خطرات سالم را انجام دهد:

تجربیات جدید و متفاوت به فرزند شما کمک میکند تا هویت مستقل خود را بسازد. رفتار بزرگسالان را بررسی کند و به سمت استقلال خود حرکت کند.

*به فرزند خود کمک کنید تا رسانه خلاق برای بیان احساسات خود را پیدا کند:

فرزند نوجوان شما ممکن است احساسات جدیدی را در خود پیدا کند . بسیاری از نوجوانان متوجه میشوند که تماشای ورزش یا موسیقی یا نوشتن و یا دیگر اشکال هنر رسانه های خوبی برای بیان احساساتشان است

*بحث در مورد تصمیم گیری :

به فرزندتان در مورد نکات مثبت و منفی انتخاب هایش صحبت کنید . آنها را تشویق کنید که به عواقب مثبت و منفی کارهایش فکر کند.

*مرزها:

از فرصتها استفاده کنید و محدودیتهای خانواده را بیان کنید

*ستایش های مکرر:

ستایشهای مکرر و پاداشهای مثبت بر رفتار مطلوب باعث تقویت این رفتارها می‌شود. و مسیر موفقیت را در مغز او تقویت می‌کند.

*با فرزندتان ارتباط برقرار کنید:

احتمالا شما می خواهید فعالیتهای فرزندتان را با دوستانش تحت نظر قرار دهید برای این کار باید رابطه خوبی با او داشته باشید این کار به شما کمک میکند تا بتوانید به او دسترسی داشته باشید.

 

استراتژی هایی برای توسعه تفکر در مغز نوجوان:

رشد و پیشرفت مغز در سنین نوجوانی به این معنی است که نوجوان شما شروع به:

*تفکر منطقی تر

*به صورت انتزاعی فکر میکند و مسائل برایش ساده نیست

*دیدگاه مثبتی به آینده دارد

شما میتوانید با استفاده از استراتژی های زیر از تفکر آنها حمایت کنید:

*تشویق به همدلی :

در مورد احساسات خود و فرزندانتان و دیگران صحبت کنید . واقعیت را برجسته کنید . در مورد تفاوت با دیگران صحبت کنید

*نشان دادن پیامد کارها در کوتاه مدت و بلند مدت:

بخشی از مغز مسئول تفکر در مورد آینده است و هنوز این بخش در حال کامل شدن است. اگر شما در مورد چگونگی فعالیتهای فرزندتان در آینده با او صحبت کنید میتواند به رشد سالم قشر پیشانی مغز فرزندتان کمک کنید.

*سعی کنید سطح زبان شما در سطح درک فرزندانتان هماهنگ باشد:

یاد این ضرب المثل افتادم که می‌گوید: ” چون سر و كارت با کودک فتاد پس زبان کودکی باید گشاد”. گاهی سخنان ما خارج از درک فرزندمان است و عنوان میکنیم که حرفهای ما را نمی‌فهمد برای درک سخنان ما باید در سطح آنها سخن بگوییم.

*کمک به فرزند در یادگیری مهارت های تصمیم گیری:

شما به فرزندتان از طریق فرایندی که شامل تعریف مشکلات ،لیست گزینه ها و در نظر گرفتن نتایج می‌توانید قدرت تصمیم گیری را در آنها افزایش دهید.

 

رشد مغز و اعصاب نوجوان

در طی سالهای نوجوانی الگوی خواب فرزند شما تغییر میکند به این دلیل که مغز ملاتونین را در زمان دیگری از روز تولید میکند. و شما متوجه می‌شوید که فرزنتان در طول روز خسته است و شبها خواب راحتی ندارد.

خواب برای رشد مغز ضروری است. نکات زیر به داشتن خواب راحت کمک می‌کند:

*اطمینان حاصل کنید که کودک شما یک محیط آرام وراحتی برای استراحت دارد.

*تقویت خواب منظم:کودک شما باید در ساعت مشخصی در رختخواب برود و هر روز در ساعت مشخصی بیدار شود.

فرزندتان را تشویق کنید که شبها به اندازه کافی بخوابد بدن نیاز به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب دارد.

 

رفتار ریسک پذیر و مغز نوجوان

مغز نوجوان به دنبال تجربیات جدید خطرات و احساسات است و این بخشی از پالایش مغزاوست.

به همین دلیل نوجوانان از قدرت قضاوت خوب برخوردار نیستند و مستعد ابتلا به رفتارهای خطر آفرين هستند. به این خاطر که قشر پیشانی که مسئول منطق و تصمیم گیری است هنوز کامل نشده است . همینطور هورمونها در رفتار نوجوان نقش مهمی دارند نوجوان نیاز به رشد دارد و شما میتوانید به فرزندتان کمک کنید تا ریسک های سالم را انتخاب کند مانند ورزش و مسافرت به جای سیگار و سرقت. فرزندان شما نیاز به حمایت شما دارند.

 

استرس و مغز نوجوان

با توجه به تغییرات زیادی که در مغز نوجوان شما اتفاق می‌افتد فزند شما نیاز به حمایت و پرورش دارد.

بروز بیماری های روانی ضعیف در طول سالهای نوجوانی افزایش می‌يابد مي تواند به این دلیل باشد که چون مغز در حال رشد است احتمال آسیب آن نیز بیشتر است.

استرس نوجوان می‌تواند به خاطر تجربیات جدید مثل رفتن به یک مدرسه جدید یا رفتارهای پرخطر یا کشیدن سیگار یا فشار همسالان یا مرگ یکی از عزیزان باشد. اما محافظت و رابطه شما میتواند به کاهش استرس کمک کند .

هر فرزندی منحصر به فرد است . والدین فرزندانشان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسند پس بهتر است که به احساس خود اعتماد کنید و در صدد حمایت از فرزندانتان برآیید و اگر به مشکلی با فرزندتان برخورد کردید از دیگران کمک بگیرید و یا نزد مشاور بروید

موفق و شاد و سربلند باشید و نظرتان را با ما در میان بگذارید .

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =