آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / معیارهای انتخاب کوله پشتی مدارس

معیارهای انتخاب کوله پشتی مدارس

در روزهای پایانی تابستان ، فصل خرید لوازم مدرسه بچه ها شروع و بازار نوشت افزار  و کیف و کفش دانش آموزی داغ می شود .

یکی از لوازم اصلی مورد نیاز نوجوانان دانش آموز کبف و کوله پشتی است. .در گذشته استفاده ازکیفهای دستی بیشتر از کوله پشتی مدارس رایج بود و بخاطر عدم توازن بار بر روی شانه ها و فشار بر کتف و شانه ،مشکلات خستگی ، درد مفصل و شکایت بچه ها را در پی داشت .

کیف سنگین  پر از کتاب در یک دست یا آویخته بر شانه در یک طرف بدن از علل اصلی مشکلات نوجوان در طرز نشستن و ایستادن بوده و همچنین در بد شکلی اندام نیز موثر است..

بخاطر همین خیلی از نوجوان های زمان ما به مرور دچار مشکلات اسکلتی و عضلانی می شدند و از درد کتف و شانه شکایت می کردند تا اینکه به مرور کوله پشتی جایگزین کیف های مدرسه شد . استفاده از کوله پشتی در ابتدا طرفدار زیادی نداشت ولی با تحقیقات صورت گرفته و مشخص شدن مزایای کوله پشتی مدرسه نسبت به کیف دستی ، اکنون کمتر دانش آموزی را بدون کوله پشتی می بینید .

با اقبال عمومی از کوله پشتی مدارس ، تولید کنندگان کیف نیز به تولید کوله پشتی مدارس روی آوردند و تنوع کوله پشتی زیاد شده است . بنابراین انتخاب کوله پشتی مناسب نوجوان دلنبد شما باید با حساسیت و رعایت اصول ارگونومی باشد .

معیار شما برای انتخاب کوله پشتی چیست ؟ آیا صرفا به رنگ ،  طرح و زیبایی آن توجه می کنید ؟ تعداد جیبها و جادار بودن آن چطور ؟ از نظر شما کیفیت کوله پشتی چگونه باید باشد ؟

حمل کوله پشتی‌های نامناسب و سنگین ســبب ناراحتی و دردهای اســکلتی عضلانی از جمله کمردرد، شــانه درد و گردن درد دانش آموز می‌شود به طوری که حمل کوله پشتی سنگین تر از ۱۰ درصد وزن بدن به اختلال در وضعیت و ترکیب بدنی دانش‌آموزان می‌انجامد.

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد  وزن کوله‌پشــتی در کودکان نباید بیشــتر از ۱۰ درصد وزن بدن باشد البته این استاندرد برای نوجوانان دبیرستانی تا ۱۵ کیلوگرم می باشد .

به عنوان مثال اگر شــما ۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشید، نباید کوله‌پشتی سنگین‌تر از ۴ کیلوگرم را حمل کنید.

بخاطر داشته باشید : یک کوله پشتی خوب،  باید قســمت‌های مختلف برای وسایل نوجوان داشته باشد، به طوری که هم از ســمت راست و هم از سمت چپ آن به طور مســاوی استفاده کند تا به هیچ سمتی از شانه و کمر فشار بیشتر وارد نشود.

بخاطر داشته باشید : بندهای کوله‌پشتی در حدی تنظیم شوند که هنگام حرکت، کوله‌پشتی بر پشت جابه جا نشود. همچنین دقت کنید بندهای شانه‌ای متقارن تنظیم شــوند؛ یعنی یکی شل و دیگری سفت نباشد.

بخاطر داشته باشید: کوله پشتی باید  دارای بند مناسب و پهن باشد تا بر کتف دانش آموز فشار زیادی وارد نشود .

بخاطر داشته باشید : کوله پشتی باید دارای پد برای کمر و پشت دانش آموز باشد تا اشیاء داخل کوله بر پشت دانش آموز فشار ئارد نکند و توسط پد که معمولا از جنس اسفنج می باشد از کمر و پشت دانش آموز محافظت نماید .

بخاطر داشته باشید : بند کوله پشتی قابل تنظم باشد و زیادی شل یا سفت نباشد و فشار بار بر پشت دانش آموز باشد نه بر روی ستون فقرات و کمر .

به نوجوان خود بیاموزید در صورت احســاس خستگی، کوله‌پشــتی را درآورند ، کمی نرمش انجام دهند و سپس دوباره کوله‌پشتی را به نحو صحیح بر پشت بگذارند و مسیر خود را ادامه دهند.

همچنین برای حمل کوله‌پشتی بهتر است ابتدا آن را روی میز و سپس روی شانه‌ها قرار داده در فاصله‌های طولانی کوله‌پشتی را به طور مداوم حمل نمایند.

 

کوله‌پشتی‌های چرخدار تنها در شرایطی توصیه می‌شوند که در تمام مسیر رفت و آمد و همچنین محیط مدرسه و خانه، نیازی به حمل و نقل دستی آن مثلا از روی پله‌ها نباشد، زیرا این کوله‌ها وزن بالاتری نســبت به کوله‌های عادی دارند و چرخ و اسکلت مخصوص دسته، در صورت قرار گرفتن روی شانه‌ها، به پشت و کمر صدمه وارد می‌کنند.

عوارض کوله پشتی های غیراستاندارد

استفاده از کوله پشتی های غیر استاندارد خطر ابتلا به کمردردهای مزمن را افزایش می دهد.

گودی کمر ، شانه های نامتقارن و تمایل شانه ها به طرف لو از جمله عوارض شایعی است که بر اثر حمل کوله های غیر استاندارد، در بین دانش آموزان مشاهده می شود.

شیوع کمردرد، انحنای ستون مهره ها و خم شدن شانه ها به طرف جلو، در میان دانش آموزان دختر بیشتر از پسران گزارش شده است.

اکثر دانش آموزانی که کوله پشتی هایی با وزن بیش از ۱۵ درصد از وزن خود حمل کرده اند دچار دردهای مزمن در ناحیه کمر، انحنای ستون مهره ها، دردهای گردنی و ناهنجاری های قامتی شده اند.

خمیدگی ، درد در ناحیه کمر و انحنای ستون فقرات در دانش آموزان را باید جدی گرفت و به تغییر وضعیت بدنی که بر اثر حمل سنگین کوله پشتی رخ می دهد، توجه کرد.

به والدین توصیه می شود: در صورتی که فرزندانشان دچار اشکالاتی این چنینی هستند هرچه زودتر با یک متخصص مشورت کنند.

ناهنجاری های قامتی با تغذیه مناسب، ورزش ، یادگیری اصول صحیح نشستن و راه رفتن ، در مراحل اولیه قابل درمان است.

 

والدین گرامی توجه داشته باشید که بدن فرزندان ما اصلی ترین سرمایه آنان هست و انشالله باید ۱۲۰ سال همراه آنها باشد . هر گونه انتخاب غلط در وسایل شخصی، رفتارهای غیر استاندارد در حمل وسایل و عدم رعایت استانداردها و رفتارهای غلط حین نشستن ، برخاستن ، راه رفتن ، درس خواندن و مشق نوشتن می تواند در درازمدت باعث بروز مشکلات اسکلتی و عضلانی در آنان شود . پس بهتر است از هم اکنون مراقب سلامتی فرزندان خود باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یک =