آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / روش برخورد با نوجوان سیگاری

روش برخورد با نوجوان سیگاری

وقتی فرزندان ما به سن نوجوانی میرسند به عنوان پدر و مادر با برخی از مشکلات مواجه میشویم که تا قبل از این سابقه نداشته است. مادری در جیب فرزند خود سیگار می بیند و بسیار نگران و مضطرب میشود.یا احساس میکند که فرزند ۱۳ساله اش در معرض سیگار کشیدن قرار گرفته است.

بهتر است بدانید که بیشتر افراد سیگاری اولین سیگار را در سن نوجوانی کشیده اند وبسیاری بر این باور بوده اند که با یک بار سیگار کشیدن کسی معتاد نشده است اما باید بدانید که درون سیگار ماده ای به نام نیکوتین وجود دارد که باعث اعتیاد به سیگار میشود. بنابراین با دادن اطلاعات کافی به فرزندتان از سیگاری شدن آنها جلوگیری کنیدا

خب حالا این پدر یا مادر باید چه کنند تا از سیگار کشیدن فرزندشان جلوگیری کنند.

در اینجا ما چند راه حل را به شما میگوییم تا شما پدر و مادر عزیز بتوانید از سیگاری شدن فرزند دلبندتان جلوگیری کنید.

۱٫والدین سیگاری

فرزندانی که والدین سیگاری دارند احتمال اینکه به سمت سیگار روی آورند بسیار زیاد است بنابراین اگر در خانه شما پدر یا مادر سیگاری هست سعی کنید آنها را ترک دهید و حداقل در مقابل آنها سیگار نکشید اگر خانواده ای که یکی از اعضای آن سیگار را ترک کنند فرزندان نیز کمتر وسوسه میشوند که به سمت سیگار کشیدن بروند

۲٫اثبات خود

فرزند نوجوان می خواهد خود را به دیگران نشان دهد و احساس قدرت در تصمیم گیری میکند و برای اینکه خود را به دیگران ثابت کند ممکن است به سمت سیگار برود.  جایگزینهای مناسبی برای آنها پیدا کنید مثلا آنها را در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید یا تشویق کنید که به کلاس مورد علاقه اش برود تا اینگونه هویت اجتماعی خود را نشان دهد . فرزندانی که به سمت ورزش روی می آورند کمتر به سراغ اعتیاد میروند

۳٫دوستان سیگاری

در سن نوجوانی فرزندان ما  ارتباط بیشتری با دوستان خود برقرار میکنند و در جمع دوستان ممکن است سیگار نیز تعارف کنند و نوجوان برای اینکه خود را همرنگ جماعت کند تعارف را رد نمیکند .

اگر در بین دوستان فرزندتان فرد سیگاری هست سعی کنید به فرزندتان کمک کنید تا ارتباطش را با اینگونه دوستی کمرنگ کند

۴٫مهارت نه گفتن

یک مهارت بسیار مهم در زندگی مهارت نه گفتن است به فرزندان آموزش دهید که اگر کسی به آنها سیگار تعارف کرد چگونه “نه” بگویند و از نکشیدن سیگار در جمع نگرانی نداشته باشند تا از بروز مشکلات بعدی جلو گیری کنند.

 

خب الان که فرزند م سیگاری شده من چه کنم:

والدینی هم هستند که سیگار را در جیب فرزندشان دیده اند یا به طور اتفاقی دیده اند که پسر ۱۵ ساله شان با دوستش مشغول سیگار کشیدن هستند الان چه کاری باید انجام دهند؟

۱ به محض دیدن سیگار فرزندتان از کوره در نروید .

به محض دیدن سیگار فرزندتان از کوره در نروید .شاید بگویید مگر می شود که عصبانی نشد پس با این اضطراب و نگرانی که تمام وجود مرا فرا گرفته است چه کنم؟ اولین قدم برای شما این است که آرامش خود را حفظ کنید.

به فکر راه حل باشید.آنها را تنبیه نکنید وقتی فرزندان را تنبیه می کنید تمام راه های برقراری ارتباط را به روی او می بندید اما اگر موثر قدم بردارید شاید اقدام شما را دوست نداشته باشد ولی راهی را پیش روی خود می بیند.

 

  1. آنها را از مضرات سیگار کشیدن آگاه کنید

سیگار کشیدن باعث بوی بد در لباس و بدن شما می شود

سیگار کشیدن باعث زردی دندان ها و ناخنهای شما می شود

سیگار کشیدن باعث چروک در صورت تان میشود
سیگار کشیدن باعث تنگی نفس و سرفه مداوم می شود

سیگار کشیدن انرزی شما را برای انجام فعالیت ورزشی کم میکند.

۳٫قیمت یک پاکت سیگار

از قیمت سیگار با اوصحبت کنید و او را در جریان قیمت ان قرار دهید و اینکه در طولانی مدت چه ضرر اقتصادی به او میزند.

اعتیاد به نیکوتین

نوجوانان می توانند به سرعت به نیکوتین معتاد شوند. علائم وابستگی به نیکوتین در چند روز تا چند هفته از شروع سیگار کشیدن خود را نشان میدهد . نوجوان میتواند به سرعت به نیکوتین معتاد شود  بسیاری از نوجوانان فکر میکنند که هر وقت بخواهند میتوانند سیگار را ترک کنند و دست از سیگار کشیدن بردارند تحقیقات نشان میدهد که این امر معمولا درست نیست اگر علائم اعتیاد به سیگار را در فرزندتان دیدید به یک متخصص مراجعه کنید و در صدد ترک سیگار فرزندتان برآیید.

یک دیدگاه

  1. با سلام
    سایت شما یک سایت علمی و به روز است و دانش جدید ریزبینانه تر از قبل به زوایای مختلف مشکلات می پردازد. سایت شما از لحاظ روانشناختی مشکلات نوجوانان را مورد بررسی قرار می دهد و به نظرم می تواند راهنمای خوبی برای والدین و یا حتی مربیان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =