آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / ده راهکار برای برقراری رابطه بهتر والدین و نوجوانان

ده راهکار برای برقراری رابطه بهتر والدین و نوجوانان

دوران نوجوانی دورانی سراسر تجربه است.

وقتی فرزندان ما به سن نوجوانی میرسند وظیفه والدین سخت تر و پیچیده تر میشود . والدین باید بپذیرند که فرزند آنها آن کودک مطیع و حرف شنو نیست فرزندی منتقد و ناراحت کننده است و گاهی پرخاشگر . هر روزصبح که از خواب بیدار میشویم با انواع مشکلات رفتاری در برخورد با نوجوانمان روبرو میشویم.والدین با نوجوانانی که به دنبال استقلال خودشان هستند مقابله میکنند و این روند هر روز ادامه می یابد. عادت هایی که فرزند نوجوان شما در حال حاضر بر عهده دارد، ممکن است در آینده شخصیت او را تحت تاثیر قرار دهد و شخصیت آنها را در بلند مدت شکل دهد.
بسیاری از والدین در طول این دوره ناامید می شوند. درگیری های مکرر در نگرش ممکن است باعث شود که احساس کنید که شما به آرامی ارتباط  خود رابا فرزندتان از دست می دهید. با این حال، شما باید قبول کنید که نوجوانان شما فقط سعی دارند خودشان را پیدا کنند.

برقراری ارتباط با نوجوانان کار پیچیده ای نیست در این مقاله به چند راهکار برای برقراری ارتباط بهتر با فرزند نوجوانتان میپردازیم. راهکارهایی برای مدیریت ارتباط سالم و عشق متقابل:

درک کردن

همه ما دوران نوجوانی را گذراندیم و میتوانیم درک کنیم که آنها در  چه شرایطی هستند . ما میفهمیم که آنها با یک سردر گمی مواجهه هستند از طرفی با تغییرات هورمونی مواجهند و از طرفی دیگر وارد دنیای بزرگسالان میشوند این تغییرات بقدری با سرعت اتفاق میفتد که نوجوان شما زمان زیادی را برای انطباق با آن ندارد و اگر بداند که شما شرایط او را درک میکنید با آرامش بیشتری میتواند این مرحله را طی کند. اغلب شما متوجه ناراحتی و پریشانی نوجوانتان میشوید و میتوانید با او ارتباط برقرار کنید و گاهی با مشاوره ای مناسب برای کمک به او قدم برداریدو تجربیات خود را به فرزندتان ارائه دهید.نوجوانی سن منحصر بفردی است که نوجوان تلاش میکند در مورد جهان و جامعه خود بیشتر بداند و درک کند . این امر ممکن است فرزند شما را با خطرات مختلفی روبرو کند و آنها دست به کارهایی بزنند که بر خلاف نظرات ما باشد آخرین کاری که باید انجام دهید این است که سریع قضاوت نکنید . در عوض خود را بجای او قرار دهید و فکر کنید اگر شما نوجوان بودید چه کارهایی را انجام میدادید.


با دقت گوش کنید

نوجوان شما نیاز به گوش دادن به نگرانی ها شکایات آرزوها وغیره دارد والدین با شنیدن حرف های آنها بدون انتقاد و درک آنها حتی اگر حرف های آنها ناراحت کننده باشد و بر خلاف نظر شما باشد باید بدون مخالفت به حرفهای فرزند نوجوانتان گوش فرا دهید . نوجوان باید بداند محیط خانه و خانواده امن ترین جا برای حرف زدن است و بهترین شنونده ها پدر و مادرش هستند بنابر این با دقت به حرفهایش گوش دهید و پاسخ مناسبی به سوالاتش بدهید بدون پرخاش و دستور دادن

 

 عشق بی قید و شرط خود را نشان دهید
اگرچه آنها دیگرکودک نیستند، نوجوانان باید عشق والدین را نسبت به خود درک کند.بنابر این یکی از راهکارهایی که میتواند به فرزند نوجوان شما کمک کند تا این عشق را درک کند استفاده از کلمات و اقداماتی است که نشان دهدعشق  شما بدون قید و شرط است. حتی اگر  نوجوان شما نسبت به این موضوع بی تفاوت بود باز هم این موضوع را درک میکند که شما به او علاقه دارید و بدون هیچ پیش شرطی او را دوست دارید حتی زمانی که او رفتارهای احمقانه ای انجام میدهد.و زمانی که شما مخالف اعمال او هستید و زمانی که نوجوانتان ناراحت است . بنابراین، یکی از بهترین چیزهایی که می توانید برای کمک به نوجوان خود انجام دهید، آن است که با اقدامات و کلمات خود نشان دهید که عشق شما بی قید و شرط است. لازم به ذکر است که نشان دادن عشق و محبت شما نسبت به نوجوانتان باید از جانب دوستان او هم تایید شود در غیر این صورت باعث تحقیر او در بین دوستانش میشود علاوه بر این، عشق پدر و مادر به نوجوان  به این معنا نیست که  به او اجازه هر کاری داده شده است. برعکس، یک راه خوب برای دوست داشتن فرزند، شامل اعمال محدودیت های معقول و تنظیم آنها با شرایط و زمان های مختلف است.

 

احترام به حریم خصوصی نوجوان

بسیار مهم است که به حریم خصوصی نوجوانتان احترام بگذارید. بنابراین حرفهای مشترکی را که بین شما رد وبدل میشود را بدون اجازه او در جمع و بین دیگران به اشتراک نگذارید. این نشان میدهد که شما فرد قابل اعتمادی هستید و برای فرزندتان بسیار مهم هستتا افراد قابل اعتماد را وارد حریم خصوصی خود کند. گاهی فرزند نوجوانتان را تنها بگذارید مطمئن باشید که او از پس خودش بر میاید و میتواند استقلال خود را پیدا کند وخود را فردی مستقل بسازد.سال های نوجوانی سالهای بسیارسخت و دشواری است چه برای والدین و چه برای نوجوان

احترام بگذارید

به عنوان پدر و مادر، هیچ چیز توهین آمیز تر از یک فرزند بی ادب وجود ندارد. غرور خود را به عنوان والدین کنار بگذارید و به خاطر داشته باشید که احترام یک خیابان دو طرفه است و این به حفظ یک خانواده سالم کمک می کند. چیزهای ساده می توانند به ایجاد احترام بین شما و نوجوانان شما کمک کنند؛ اقداماتی مانند حفظ حریم خصوصی آنها، رفتار آنها مانند بزرگسالان جوان و احترام به انتخابهایی که انجام می دهند.

آرامش خود را حفظ کنید

همیشه چند ثانیه وقت بگذارید تا به آرامش برسید. هنگامی که فرزند شما باعث عصبانیت شما میشود و شما را ناامید کرده است  لطفا آرامش خود را حفظ کنید . با داد و فریادو عصبانیت هیچ مسئله ای درست نمیشود و فقط باعث ایجاد تنش در خانواده و عدم ارتباط موثر شما با نوجوانتان میشود . به عنوان بزگسال یک گام به عقب بردارید و با آرامش مشکلاتتان را حل کنید. زمانی که شما آرامش خود را حفظ میکنید و بر خشم خود غلبه میکنید میتوانید تصمیم بهتری نسبت به چالشهای فرزندانتان داشته باشید

نشان دادن علاقه به منافع آنها

مهم است که والدین علاقه خود را به کارهایی که فرزندشان انجام میدهند نشان دهند و همچنین علاقمندی های خود را به آنها بگویند این خود یکد از راههای برقراری ارتباط با فرزند نوجوانتان است. همچنین به ایجاد فرصتهای مکالمه بیشتری برای هر دو شما کمک خواهد کرد.

دوستان فرزندتان را بشناسید

وقت بیشتری برای پیدا کردن اطلاعات  در مورد دوستان فرزندتان بگزارید. فعال بودن در زندگی اجتماعی آنها می تواند منجر به برقراری رابطه سالم بین شما و نوجوان شما شود .این طبیعی است که فرندان شما در سنین نوجوانی وقت بیشتری را با دوستان خود بگزارد و این امر فقط در جهت استقلال آنها است . بنابراین  دوستانشان را بشناسید و بگزارید زمانی را با آنها صرف کنند.

اجازه دهید نوجوان شما نقش مهمی را در خانواده ایفا کند

یک خانواده چیزی بیش از انجام دادن کارها یا مراقبت از خانه است. این به ایجاد حس مالکیت و مسئولیت کمک می کند. نوجوان خود را در بحث های خانوادگی شرکت دهید وبه آنها به عنوان یک بزرگسال جوان با دیدگاه های منحصر بفرد رفتار کنید.

با نوجوانتان خوش بگذرانید

زمانی رابرای تفریح با نوجوانتان قرار دهید . با هم به بیرون بروید و خوش بگذرانید لازم نیست هر شب این کار را انجام دهید .

میز شام مفصل یا دور همی که منجر به احساس خوش در فرزندانتانمی شود،کارهای جدیدی را با نوجوان خود امتحان کنید، مانند ماهیگیری، لذت های لذیذ و یا حتی به چالش کشیدن یکدیگر در بازی های کامپیوتری یدون توجه به اختلاف سنی تان با نوجوان .

با انجام همین ده روش ساده بالا شما ارتباط خوب و اثربخشی را با نوجوانتان خواهید داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =