آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / خودمحوری نوجوانان
موفقیت نوجوان

خودمحوری نوجوانان

در اوایل نوجوانی تقریبا در سال های ۱۰ تا ۱۴ سال اغلب نوجوانان در مورد خود بسیار می‌اندیشند. نظر دیگران برای آنها بسیار اهمیت پیدا میکند و عمیقا در مورد آینده فکر میکنند. نگران رابطه خود با خانواده،دوستان و معلم ها و جهان اطراف خود هستند. آنها مدام در حال یادگیری هستند و این یادگیری همیشه از جانب مدرسه نیست. نظرات دیگران در مورد وضعیت ظاهری آنها و همینطور تن صدایشان و به طور کلی در مورد آنها بسیار اهمیت داردو همیشه در حال تجسم هستند که دیگران چطور درباره آنها قضاوت میکنند و به این نوع رفتار آنها خود محوری میگویند. اصطلاح خود محوری این است که نوجوان خود را در مرکز میبیند و همیشه تصور میکند که با دیگران متفاوت است واو موجودی منحصر بفرد است همه نگاه‌ها به سوی او هست. تینا دختری ۱۲ ساله است او در یک روز نیمه ابری به همراه مادرش به مرکز خرید میرود . در بین راه باران کمی میبارد و تینا بسیار عصبانی میشود و از اینکه لباسش بهم ریخته و کفشهایش خیس شده مدام مادرش را سرزنش میکرد . مادر هر چه تلاش کرد که تینا را متوجه این موضوع بکند که در این فروشگاه کسی او را نمیشناسد فایده ای نداشت . این داستان نمونه‌ای از خود محوری در نوجوانان است .

انواع خود محوری

۱:افسانه شکست ناپذیری:

افسانه شکست ناپذیری به این معنا است که نوجوان تصور میکند که از هر خطری مصون میباشد .و میبینید که در این سنین فرزندان ما از ریسک بالایی برخوردارند . گاهی والدین عنوان میکنند که فرزند ما اصلا به فکر عواقب کارهای خود نیست. بسیاری از نوجوانان اغلب میگویند که اتفاق ناگواری برایشان نمی‌افتد و آنها منحصر بفرد هستند . و این از دلیل خود محور بودن نوجوان است.به عنوان مثال نوجوانان سیگاری را در نظر بگیرید که اعتقاد دارد که به زودی سیگار را ترک میکند و غافل از اینکه آمارها نشان داده اکثر افراد سیگ/اری اولین بار در نوجوانی سیگار کشیده اند.

 

۲:افسانه شخصی:

در این نوع خود محوری نوجوان خود را فردی بی همتا قهرمان و افسانه وار میداند. شخص نوجوان خود را فردی منحصر بفرد می‌داند که سرشار از استعداد و توانایی است با خانواده اش متفاوت است و اعضا خانواده افرادی بی اهمیت و پایینتر از خود می‌داند.شاید این جمله را از فرزند نوجوانتان شنیده باشید :تو مرا درک نمیکنی یا پدرم طرز تفکر قدیمی دارد و …

۳:تماشگران خیالی:

اغلب نوجوانان خود را مرکز ثقل جمع میدانند و تصور میکنند که همه نکته‌ها به سوی هست.خود محوری  آنها موجب این تصور میشود که همان اندازه که برای خودشان اهمیت دارند برای دیگران هم با اهمیت هستند. از این رو قضاوت دیگرن در مورد ظاهرشان بسیار اهمیت پیدا میکند و شما بسیاری از نوجوانان را میبینید که مدام در مقابل آینه قرار دارند وبا وجود لباسهای زیاد باز هم از نداشتن لباس شکایت میکنند. خیالپردازی های نوجوان باعث میشود که هنگام قرار گرفتن در جممع خود را جذابترین فرد جمع بداند. و در مقابل اگر کسی از آنها ایرادی بگیرد منزوی میشوند . که این اتنفاق هم برای دخترها و هم برای پسرها می‌افتد.

خود محوری همیشه بد نیست گاهی باعث پیشرفت فرزندان نوجوان میشود اینکه به فکر آینده خودشان باشند یا وضع ظاهرشان برایشان اهمیت داشته باشد و بخواهند مرتب باشند در شکل گیری اعتماد بنفس آنها نقش مهمی دارد پس اگر این مطالب باعث نگرانی شما میشود باید بگویم که خود محوری اگر به رفتارهای خودخواهانه و آسیب زا تبدیل نشود نگران کننده نیست و ممکن است به رفتارهای شجاعانه و فداکاری های قهرمانانه منجر بشود. چه رفتاری آسیب زاست :مثلا دختری که میخواهد شبیه به شخصیت کارتونی شود دچار بی اشتهایی شود یا پسری که با تصور اینکه معتاد سیگار نمیشود شروع به سیگار کشیدن میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =