آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / تعریف نوجوانی

تعریف نوجوانی

نوجوانی(ADOLESCENT) دوره ای از زندگی حدفاصل میان کودکی و بزرگسالی است. اختلاف در مورد گستره ی نوجوانی یعنی زمان شروع و پایان آن باعث شده است که در جوامع مختلف سنین نوجوانی متفاوت باشد. با توجه به تغییرات مختلف جسمانی، روانی، اجتماعی و. . . انسان در طول زندگی، دوران زندگی به مراحل تقسیم بندی شده است که هر دوره از ابعاد مختلف با دوره قبل و دوره بعد خود تفاوت هایی دارد.

عمومی ترین تقسیم با توجه به سن انجام گرفته است و بر طبق این تقسیم بندی دوره زندگی به مراحلی هم چون قبل از تولد، نوزادی، کودکی، جوانی، میانسالی و پیری تقسیم شده است. قبل از نوجوانی دوره کودکی به بزرگسالی می باشد. به عبارت دیگر نوجوانی در زندگی هر فرد دوره ای است که با پایان کودکی شروع می شود و در ابتدای بزرگسالی پایان می یابد. شروع و پایان نوجوانی چندان مشخص نیست و بسته به افراد و جوامع گوناگون متغیر است. پایان نوجوانی با توجه به فرهنگ هر جامعه و سنی که فرد می تواند وظایف و مسئولیت های یک بزرگسال را بر عهده بگیرد متفاوت است و در حدود بیست سالگی است.

بنابراین دوره نوجوانی را از دوازده سالگی تا تقریباً هجده الی بیست و یک سالگی در نظر گرفت. دوره نوجوانی همراه با تغییرات عمده جسمانی، اخلاقی و اجتماعی است. در این دوره رشد جسمانی نوجوان کامل شده و از نظر شناختی و هوشی نیز رشد کرده و در پایان از نظر عاطفی نیز با ثبات تر می گردد. نوجوانی دوره انتقال از وابستگی کودکی به استقلال و مسئولیت پذیری جوانی و بزرگسالی است.

در این دوره نوجوان با دو مسئله اساسی روبروست: ۱- بازنگری و بازسازی ارتباط با والدین و بزرگسالان و جامعه/۲- بازشناسی و بازسازی خود به عنوان یک فرد مستقل. رفتار نوجوانان گاهی کودکانه و گاهی همانند بزرگسالان است و در طول این دوره معمولاً تعارض بین این دو نقش در نوجوان مشاهده می شود. “استانلی هال” پدر روانشناسی نوجوانی این دوره را دوره توفان و تنش می نامد و نوجوانی را تولدی تازه می نامد. او می گوید که نوجوانی دوره انتقالی مهمی است و نوجوان شور و هیجان فراوانی احساس می کند.

 

البته فقط ویژگی های فیزیکی نیست بلکه از نظر روحی هم تغییراتی بوجود می آید. که کن به است به خاطر تغییرات فیزیکی بچه ها احساس خجالت بکنند به طور مثال اجازه ندهند که مادر و پدر همراه آنها وارد حمام و توالت بشوند و ممکن پدر و مادر متوجه نشوند و خجالبت باید به عنوان اولین زنگ ورود به دوران بلوغ بشمار آید.

در اینترنت مقاله های زیادی در زمینه نوجوانان وجو دارد به عنوان نمونه می توانید از سایت زیر مقالات خارجی ترجمه شده را دانلود نمایید :

مقالات ISI ترجمه شده نوجواني

 

 

 

اکنون به برخی کلمات انگلیسی پرکاربرد در خصوص نوجوان و دوران نوجوانی اشاره می کنیم که ممکن است در روند تحقیق شما مفید واقع شود :

نوجوان : teenager

دوره نوجوانی : adolescent

نوجوانی : youth

نوجوان دختر : teenager girl

پسر نوجوان : teenager boy

والدین نوجوان : Teenage parents

نوجوان شاد : Happy teen

نوجوان خوشگل : beautiful teenager

نوجوان دانشمند : Teen scientist

نوجوان مخترع : Teen Inventor

نوجوان باهوش : Clever teen

نوجوان بازیگوش : Playful teenager

نوجوان ورزشکار : Teenage athlete

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 12 =