آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / بلوغ نوجوانان

بلوغ نوجوانان

انسان از لحظه تولد در حال تغییرات فيزيكي و ذهني فرار دارد  اما هیچ دوره ای به اندازه نوجوانی و رسیدن به سن بلوغ داراي اهميت نیست. درک این دوره بسیار مهم است و به فرزندان کمک می‌کند تا بتوانند برای رویارویی با آن آماده باشند.

 

بلوغ چیست؟

بلوغ دوره‌ای است که بدن به آرامی از دوران کودکی وارد دوران بزرگسالی می‌شود.

مغز یک ماده شیمیایی خاص از خود ترشح میکند که هورمون نامیده میشود. ترشح هورمون منجر به بلوغ میشود و در این زمان بدن فرزند شما با سرعت بیشتری شروع به تغییر می‌کند . سرعت رشد در برخی موارد به ده سانتيمتر در سال میرسد و اکثر لباسهای فرزندان شما به سرعت کوتاه می‌شوند و این زمانی است که کودک شما به سن بلوغ رسیده است.

۱)تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ:

تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ  قابل مشاهده هستند مانند رشد ناگهانی بدن . این زمانی است که اندامهای جنسی آنها نيز شروع به فعال شدن می‌کنند و بدن آنها  قابليت باروري پيدا مي كند .

شما متوجه بزرگ شدن دستها و پاهای آنها حتی آلت تناسلی آنها خواهید شد. تغییرات قابل توجه دیگر شامل رشد موها در زیر بغل و دست ها و پاها و همچنین رشد عضلات در پسرها را با خوشحالي  شاهد خواهید بود .جوشهاي صورت و تغییرات صدا  از دیگر نشانه هاس اسن دوران است.

 

 ۲)تغییرات رفتاری:

با رشد مغز در سن بلوغ فرزندان با تغییرات رفتاری زیادی مواجه می‌شوند . والدین متوجه می‌شوند که فرزندان‌شان دوست دارند مورد توجه قرار بگیرند. بلوغ باعث میشود نوجوان علاقه بیشتری به فعالیت‌های خطرناک مانند سیگار کشیدن و حتی رابطه جنسی داشته باشد.

 

۳)تغییرات روحی:

زمانی که مغز در حال رشد است قسمتهای مختلف مغز با سرعت متفاوت رشد می‌کند

در نتیجه اکثر نوجوانان در سن بلوغ خجالتی تهاجمی و احساساتی و عاطفی می‌شوند.

 

سن بلوغ چه زمانی است؟

سن بلوغ،‌زماني است كه  بدن شروع به تغییر می‌کند. هیچ سن قيقي برای شروع بلوغ نمي توان در نظر گرفت و در هر فردی ممكن است  متفاوت باشد .

با این‌حال محققان یک محدوده سنی را برای بلوغ در دختران و پسران در نظر گرفته اند. ولی این محدوده ممکن است بسته به فرزند شما متفاوت باشد.

سن بلوغ در دختران حدود ۸تا ۱۳ سالگی می‌باشدو از طرفی پسران را در حدود ۱۰ تا ۱۶ سالگی تحت تاثیر قرار میدهد. ممکن است در برخی از دختران یا پسران کمی زودتر یا کمی دیرتر این اتفاق بیفتد ولي هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد زیرا فرزندان ما از لحاظ فيزيكي با یکدیگر متفاوت هستند و مقایسه دو فرزند با یکدیگر کاری بسیار اشتباه است.

بلوغ تاخیری نيز نباید والدین را نگران کند اما اگر این تاخیر بسیار طولانی شد به پزشک حرفه ای جهت مشاوره مراجعه کنید.

مدت زمان بلوغ؟

به طور متوسط بلوغ حدود ۲، ۳ یا ۴ سال طول می‌کشد.

در طی  این سالها شما متوجه می‌شوید که نوجوان شما خیلی سریع رشد می‌کند . ممکن است یک نوجوان خیلی سریع رشد نکند اما نگران نباشید این تغییرات در همه نوجوانان بوجود می‌اید .

زمان سردرگمی:

بلوغ با بسیاری از مشکلات همراه است و فرزندان دچار بحران روحي می‌شوند  شما به عنوان پدر و مادر باید به نوجوان خود کمک کنید تا این دوران  را به خوبی سپری کنند.

به فرندتان کمک کنید تا بلوغ را درک کند،  احساساتش نسبت به بدنش متفاوت شده و علاوه بر تغییرات ظاهری از درون نیز تغییر کرده است. تمام این تغییرات در دوران بلوغ می‌تواند بر اعتماد بنفس فرزندان تاثیر بگذارد . يك ایده خوب این است که شما فرزندان‌تان را با روند تغییرات فيزيكي بدنشان آشنا کنید تا او درک کند که سرعت این تغییرات دست هیچ کسی نیست . این روندی طبیعی است و هیچ دليلي برای خجالت وجود ندارد.

کلمات حکیمانه والدین:

ما به شدت به شما توصیه می‌کنیم با نوجوانتان به طور آشکار صحبت کنید و در مورد مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شود حرف بزنید . شما نیز این مرحله را گذرانده اید بنابراین تجربه های خود را با فرزندتان به اشتراک بگدارید.

دوران نوجوانی بسیار وحشتناک است گاهی مانند یک زلزله می‌نماید اما شما آرامش خود را حفظ کنید زیرا که این مرحله می‌گذرد و دور میشود.

نوجوان‌تان را تشویق کنید که در مورد نگرانی های بلوغ، با شما صحبت کند . اعتماد او را بدست آورید و سعی کنید فرد قابل اعتمادی برای او باشید .

اهمیت عادات خوب و شیوه زندگی سالم:

اگر والدین دانش و آگاهی لازم را داشته باشند میتوانند به فرزند نوجوان‌شان کمک کنند تا با لذت این مرحله را سپری کند. در این سن هر فعالیتی که نوجوان شما انجام دهد تا ابد با او خواهد بود .

عادتهای خوب را به نوجوان‌تان آموزش دهید

مطمئن باشید که خواب کافی دارد. حدود ۸ تا ۱۰ ساعت

او باید مرتب ورزش کند تا سالم باشد

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آب و مایعات می‌نوشد.

اجازه دهید یک فعالیت دلخواه را شروع کند

 

ما امیدواریم این مقاله به شما والدين عصر جديدکمک کند تا بلوغ را آسان‌تر درک کنید .

لطفا نظرات تان را با ما در ميان بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =